سنگ کلیه، یکی از شایعترین بیماریهای جامعه مدرن یا صنعتی است. مطالعات نشان می دهند از مهمترین عوامل موثر بر افزایش بروز و شیوع سنگهای ادراری می توان تغییر در الگوی غذایی و نیز کاهش فعالیت فیزیکی را نام برد. جنس سنگهای سیستم ادراری غالبا” ترکیبی بوده و اصلی ترین عاملی که سبب تشکیل سنگ در کلیه ها می شود  غلظت بالای املاح وایجاد وضعیت “فوق اشباع” در محیط ادرار است. با اینحال میزان اشباع مواد داخل ادرار به تنهایی نمی تواند ایجاد و یا عدم ایجاد سنگ را پیش بینی کند.

در اغلب اوقات غلظت برخی مواد داخل ادرار مثل کلسیم اگزالات در حد فوق اشباع بوده و منجر به تشکیل کریستال و دفع آن از ادرار می شود اما دیده شده برخی از افراد با دفع مداوم کریستال در ادرار، هیچوقت مبتلا به سنگ کلیه نمی شوند. سوال اینجاست که چرا چنین حالتی وجود دارد؟

یکی از دلایل، وجود مهارکننده های ساخت کریستال و نیز مهارکننده های رشد و تجمع کریستال در محیط ادرار است. انواعی از ترکیبات مانند سیترات و منیزیم میتوانند در ادرار به عنوان مهارکننده تشکیل سنگ عمل کنند. مطالعات نشان میدهند سیترات مهمترین عامل مهار کننده تشکیل انواع سنگ در سیستم ادراری است.

از جمله مواد غذایی حاوی سیترات میتوان به میوه ها و سبزیجات به ویژه لیمو ترش و سایر مرکبات، انار، آلبالو، هلو، زردآلو، ملون و گوجه فرنگی اشاره کرد.

داروی سیترات پتاسیم یکی از داروهای اصلی در زمینه پیشگیری و نیز درمان طیف وسیعی از سنگهای سیستم ادراری است. تا سال  1395 تنها فرم دارویی موجود از این دارو در داروخانه های کشور، پودر سیترات پتاسیم بود که ضمن اشکال درنحوه ی استفاده و مصرف دقیق میزان داروی تجویز شده توسط بیماران، عوارض متعدد و بویژه عوارض گوارشی آن برای اغلب بیماران بخصوص در مصرف طولانی مدت پودر سیترات پتاسیم قابل تحمل نبود.

در این راستا اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات بیماریهای کلیه با همکاری موسسه دانش بنیان توان و نیز شرکت دارویی سبحان دارو موفق به طراحی و ساخت قرص سیترات پتاسیم (5 و 10 میلی اکی والان) با نام اوروسیترا شدند که پس از انجام کارآزمایی بالینی مربوطه در سال 1395 وارد فهرست دارویی ایران و ازسال 1396 وارد داروخانه های کشور شده است. در طی دو الی سه سال اخیر، قرص سیترات پتاسیم با نامهای تجاری متفاوت توسط چندین شرکت دارویی تولید و به بازار دارویی عرضه شده است. از کاربردهای دارویی ترکیب سیترات پتاسیم می توان پیشگیری و درمان سنگهای اگزالات و فسفات کلسیم، سنگ اسیداوریکی و نیز سنگ سیستینی را نام برد.